Au revenit pe loc calificabil

Handbalistele junioare III de la LPS Vaslui au câștigat la Târgu Neamț și au urcat pe locul trei în clasamentul seriei A.

Handbalistele junioare III de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui au început foarte bine ultima parte a fazei zonale a Campionatului Național. Fetele pregătite de Maria Ostan au obținut o victorie importantă cu CSȘ Târgu Neamț, scor 37-27, care le-au adus pe poziția a treia în clasament, calificabilă la turneul semifinal.

Vasluiencele au acumulat 47 de puncte, cu unul mai multe față de LPS Iași, principala contracandidată la locul 3, care a pierdut acasă cu liderul seriei, OK Sport Onești, scor 29-33.

LPS Vaslui va evolua etapa viitoare acasă, cu LPS Piatra Neamț, pentru ca jocul decisiv să fie la Iași, pe 4 martie.