Eliminați din Cupă

Galben-verzii au părăsit Cupa României după doar un tur, fiind învinși de Juventus Fălciu, scor 1-3.

ASS FC Vaslui nu a reușit să treacă de Juventus Fălciu și în Cupa României, echipa primarului Neculai Moraru luându-și revanșa în fața galben-verzilor și câștigând cu scorul de 3-1.

În cinci minute, gazdele au rezolvat problema învingătoarei, marcând două goluri. Pe final de primă repriză, echipa din Fălciu mai înscrie o dată, astfel că pauza este una de bun augur pentru Juventus. De menționat că, în prima parte, Solomon s-a ales cu buza spartă după ce a primit un cot în plină figură.

Vasluienii puteau reaprinde speranțele fanilor prezenți la meci, însă Cezar Ionuț irosește o lovitură de pedeapsă. Totuși, ASS FC Vaslui se consolează cu golul de onoare, venit cu trei minute înainte de final, prin Buruiană.

Juventus Fălciu produce, astfel, prima surpriză a competiției și se califică în faza următoare.