FC Vaslui a câștigat derby-ul cu Hușana

FC Vaslui s-a impus cu 4-1 în fața Hușanei Huși, meci contând pentru etapa a doua din liga a patra.

FC Vaslui a obținut o victorie importantă în fața Hușanei Huși, adversară care a rezistat o singură repriză, scorul pauzei fiind egal, 1-1.
Vasluienii deschid scorul în minutul 23, printr-un autogol, dar hușenii restabilesc egalitatea cu șapte minute înainte de pauză.
Echilibrul se rupe în partea a doua, după ce oaspeții ratează un penalty scos de Chișcă. În minutul 57, Robert Chirilă centrează în fața porții, iar Sergiu Gîrdea se înalță și trimite în poartă.
Noua achiziție a Vasluiului, Bogdan Moroșan, înscrie pentru 3-1. Tot el face dubla, cu patru minute înainte de final, când scapă singur, driblează portarul și trimite în poarta goală.
Hușenii au reușit să țină suporterii galben-verzi cu sufletul la gură doar zece minute, după accidentarea portarului vasluian.
Pentru FC Vaslui urmează o deplasare la Șuletea, duminica viitoare.