Personal Best pentru Diana Bogos

Pe o caniculă insuportabilă, Diana Bogos a încheiat anul competițional cu două medalii la junioare 1. Ea a obținut argintul la 800 m și bronzul la 400 m.

Diana Bogos a fost pe podium în finala Campionatului Național de Atletism, la juniori 1. Sportiva pregătită de profesoara Viorica Pintilie a obținut mai întâi medalia de argint la 800 m. Evoluția vasluiencei a fost remarcabilă la această probă, ea bifând un nou record personal, cu timpul de 2:07.83.
La 400 m, Diana Bogos a trecut a treia linia de sosire, obținând medalia de bronz.
”După un an destul de dificil, am reușit să mă împlinesc pe ambele planuri, școlar și sportiv. În acest sezon, am obținut trei medalii de bronz și una de argint în proba de 800 de metri, cu un record personal. Vreau să le mulțumesc în primul rând doamnelor profesoare Viorica Pintilie și Elena Bogos, mama mea, pentru sprijinul și încrederea acordată, precum și tuturor profesorilor care mi-au fost alături”, a declarat Diana Bogos.
Atleta este proaspăt admisă la Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia.