Sportivii „Wazary Dojo”, premiaţi pentru rezultatele din 2016

„A fost un an în care am avut multe de înfruntat, dar am reuşit să ne îmbogăţim palmaresul cu 253 de medalii. Cel mai mare câştig al nostru este însă unitatea echipei formate. Le mulţumesc din tot sufletul tuturor colaboratorilor noştri şi sper ca anul 2017 să ne aducă sănătate, linişte şi bunăstare, că de restul ne ocupăm noi”, a declarat sensei Alexandru Rotaru, preşedintele Asociaţiei Clubul Sportiv „Wazary Dojo” Bârlad.

Luptătorii legitimaţi la Clubul Sportiv „Wazary Dojo” Bârlad care s-au evidenţiat la competiţiile de arte marţiale din cursul anului 2016 au avut parte de o premiere specială. A fost o ceremonie desfăşurată la Cercul Militar Bârlad, organizată de sensei Alexandru Rotaru, în cadrul căreia toţi cei care au cucerit medalii la campionatele şi concursurile din ultimele 12 luni au primit diplome de excelenţă.

În total, cei 53 de copii care au participat la competiţiile de profil şi-au adăugat în palmares 253 de medalii, dintre care 91 de aur, 69 de argint şi 93 de bronz. Performanţa este extraordinară pentru un club mic, de provincie.

În funcţiile de rezultatele fiecăruia, a fost alcătuit şi topul celor mai buni zece sportivi ai anului. Pe primul loc s-a situat Ştefania Teletin (aur – 9, argint – 2, bronz – 2), urmată de David Angheluţă (aur – 9, bronz – 4), Alexandra Crăciun (aur – 9, argint – 1, bronz – 3) şi Alexandru Albu (aur – 7, argint – 2, bronz – 3).

Pe locul V s-a clasat Teodora Sara Marin (aur – 6, argint – 2, bronz – 3), iar pe locul VI Andreea Amarinei (aur – 6, argint – 2, bronz – 3). Ultimele patru poziţii ale clasamentului au fost ocupate, în ordine, de Silvia Victoria Burcă (aur – 4, bronz – 3), Ştefania Aruştei (aur – 4, argint – 2), Andrei Burcă (aur – 4) şi Ana-Maria Mazilu (aur – 3, argint – 8, bronz – 1).

„2016 a fost un an în care am avut multe de înfruntat, dar am reuşit să ne îmbogăţim palmaresul cu 253 de medalii. Am participat la 11 competiţii cu 53 de copii, dintre care 32 au reuşit să câştige cel puţin o dată medalia de aur. Cel mai mare câştig al nostru este însă unitatea echipei formate. Le mulţumesc din tot sufletul tuturor colaboratorilor noştri şi sper ca anul 2017 să ne aducă sănătate, linişte şi bunăstare, că de restul ne ocupăm noi”, a declarat sensei Alexandru Rotaru, preşedintele Asociaţiei Clubul Sportiv „Wazary Dojo” Bârlad.