Părinții micilor baschetbaliști, invitați „la un coș”

Mâine, mamele și tații baschetbaliștilor din categoria de vârstă 9-11 ani, legitimați la Baschet Club „Sonicks Junior” Bârlad, sunt invitați să ia parte la propria competiție. Evenimentul se numește „Meciul părinților” și se va desfășura în curtea Colegiului Național „Gheorghe Roșca Codreanu”, sub motto-ul „Arată-i copilului că și tu poți!”. Potrivit organizatorului, profesorul Vlad Sîrbu, festivalul se află la cea de-a doua ediție și își propune nu doar să-i provoace pe adulți la câteva reprize de aruncări la coș, ci și să le facă o bucurie celor mici. Părinții care vor să ia parte la competiție trebuie să achite o taxă de 30 de lei, iar banii strânși vor fi folosiți pentru achiziționarea de cadouri care vor fi oferite copiilor la intrarea în vacanța de vară.

„Prima ediție a «Meciului părinților» a avut loc în anul 2016, iar atunci au participat două echipe de mămici și două de tătici, a câte cinci membri, așa cum prevede regulamentul. În acest an, pentru că avem cam 30 de copii la grupa 9-11 ani, ne propunem să atragem cel puțin 20 de părinți, dacă nu chiar pe toți. Se vor juca partide cu patru sferturi a câte cinci minute, cu mici pauze”, ne-a spus profesorul Vlad Sîrbu.